1 Mart 2011 Salı

AT&T nin yeni uygulaması Shopping Alerts i duyurdu


AT&T,  Placecast ortaklığıyla yeni lokasyon bazlı servisi Shopping Alerts'i duyurmuş. Sistemin çalışma mantığı basit sisteme kayıt oluyorsunuz. Daha sonra siz (daha önce belirlenmiş) mağazaları gezerken (Hp, Kmart vb.) ya da yanından geçerken size özel ürünler veya indirimler telefonunuza bir şekilde ulaştırılıyor. Size özel olması telefon hattınızı alırken verdiğiniz bilgilerden dolayı yaş, cinsiyet vb. size uygun ilanlar gönderiliyor.

AT&T bu uygulamayı New York, Los Angeles, Chicago ve San Francisco da başlatmış. Projenin tutup tutmamasına göre de marka veya bölge olarak genişletme yoluna gidebilirlermiş.

Ayrıca müşteriler bu bilgileri nasıl almak istediğini de seçebiliyormuş. SMS, MMS, e-mail veya Facebook aracılığıyla müşterilere teklifler ve indirimler gönderilebiliyormuş.

Shopalerts uygulaması Geo-Fence denilen bir teknolojiyi kullanıyor. Geo-fence; wikipediadaki kelime anlamına göre  belirli bir coğrafi alan için çapı ifade ediyor.

Bu teknoloji Telekomünikasyon operatörleri ve reklam verenler için farklı bir pazarlama alanı. Daha önce sanırım Turkcell buna benzer bir uygulama yapmış fakat pek fazla yerde uygulamadığı için pek başarılı olamamıştı. Şimdi sosyal paylaşım ortamlarının gelişmesiyle beraber tekrar denenebilir bir proje. AT&T yi izleyip göreceğiz. Alışveriş alışkanlıkları bölgesel olarak farklılık gösterse de oradaki tutup tutmamasına göre Türkiye'de denenebilir.

bu konuyla ilgili bir yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Anroid market vs Apple StoreApp Genome Project tarafından yapılan araştırmaya göre Android Marketin AppStore'a göre 3 kat daha hızlı büyüyormuş. Bir apple düşmanı olarak bu haberi duyduğumda çok sevindim. Şuan Androidmarket'te çok fazla uygulama olmamasına rağmen bu hızla büyümeye devam ederse 2012 yılının sonuna doğru AppSrore'dan daha fazla uygulama olacak. Appstore son 6 ayda %44 büyürken, Android market %127 büyümüş. Anroid markette 50.000 uygulama varken, Appstore'da 105,000 uygulama varmış. Fakat bu açık iki sene içinde kapanacak demek ki. Son olarak appstore'da 22000 geliştirici varken, android ile ilgilenen 4000 kişi varmış.


Ücretsiz uygulamalar android markette daha fazla olduğu için androidi destekliyoruz tabii ki. Şahsen mobil uygulama pazarını gördükçe iştahım kabarıyor. Basit uygulamalarla bile tatmin edici paralar kazanılabilir. Bu yüzden bir an önce mobil programlama ile ilgilenip bu konuda bir şeyler yapabilmeliyiz. Benim altyapım biraz eksik olduğundan dolayı çok istememe rağmen henüz bir uygulama geliştiremedim. Geçtim Appstor'u ve Anrodi marketi geçen sene Turkcell'in uygulama dükkanından bile dakikada 115 uygulama indirmişler. Pazarın büyüklüğü bu ve her geçen sene içinde daha da büyüyecek. Pek çok fırsatı kaçıran bizler bu fırsatı kaçırmamalıyız.


Orjinal araştırmaya şuradan erişebilirsiniz.

According to an interesting study published by the App Genome Project, the Android Market is growing at nearly 3 times the rate of the App store in the US.
Although currently the Android Market is much smaller, should both continue to grow at current rates Android will have more apps than the App store by 2012.